Betonitutkimukset

Petrografimme tutkivat kaikki kiviainesmateriaalisi, kun tarvitset tietoa materiaalien koostumuksesta, laadusta tai kunnosta ja niihin mahdollisesti vaikuttaneista seikoista.

Petrografimme ovat koulutukseltaan geologeja ja heillä on työhön vaadittavat perustiedot valomikroskooppitutkimuksesta, mineralogiasta ja geokemiasta.

Betonin ja laastien erityispiirteisiin tutkijamme ovat saaneet koulutuksen Tanskan Teknologian Instituutin (DTI) betonipetrografian ja laastien mikroskopian kursseilla. Myös ohuthieteknikkomme ovat kokeneita ammattilaisia, mikä takaa huolellisesti preparoidut näytteet ja luotettavan tutkimustuloksen.

Betonilaboratoriostamme saat myös petrografista tutkimusta tukevat ja täydentävät vetolujuuden, puristuslujuuden ja happoliukoisen kloridipitoisuuden määritykset. Kovettuneen betonin petrografinen tutkimus sekä betonin ilmahuokosparametrien määritys ohuthieestä ovat akkreditoituja menetelmiä.

 

Laboratoriomme sijaitsee

Oulussa osoitteessa Myyntimiehenkuja 4

Helsingissä osoitteessa Ruosilantie 7B

Kuopiossa osoitteessa Microkatu 1, T-rakennus (Katso tarkka sijainti).

 

 

 

 

 

 

 

Ota yhteyttä

Jenny Karjalainen

Palvelupäällikkö, betoni- ja haitta-ainetutkimukset (Pohjois-Suomi)

jenny.karjalainen@mitta.fi

Puh. +358 50 306 4623

Anne Huhta

Betonipetrografi

anne.huhta@mitta.fi

Puh. +358 40 566 4227

Laura Lapinoja

Betonipetrografi

laura.lapinoja@mitta.fi

Puh. +358 50 505 8312

Jari Martikainen

Laboratoriopäällikkö, betoni (Etelä-Suomi)

jari.martikainen@mitta.fi

Puh. +358 44 4211 211

Sami Pekkarinen

Palvelupäällikkö, laboratorio (Keski- ja Itä-Suomi)

sami.pekkarinen@mitta.fi

Puh. +35850 305 7722

Janne Huttunen

Tutkimusinsinööri (Keski- ja Itä-Suomi)

janne.huttunen@mitta.fi

Puh. +35850 471 1126

 

Kaikki yhteyshenkilöt

Yhteystiedot


Jaa sivu